Sök KontaktLaga Rostfritt vinner pris för sitt samarbete med Osbecksgymnasiet

Cecilia Eriksson och Eskil Hartman

Cecilia Eriksson och Eskil Hartman

På Teknikcollege Sveriges rikskonferens i Göteborg igår den 21 november vann Laga Rostfritt priset för Årets samverkansföretag 2023.

Ett stort grattis säger alla vi på Laholms kommun till Laga Rostfritt i Knäred som genom sitt samarbete med Osbecksgymnasiet i pilotprojektet ”Nya lärandearenor” tagit fram ett nytt koncept för kompetensförsörjning byggt på förnyelse, utveckling och samverkan mellan skola och näringsliv.

Genom att Laga Rostfritt lånar ut sina lokaler och moderna maskiner får våra elever en mer verklighetstrogen upplevelse av en arbetsplats och det är även en möjlighet för lärarna att utveckla sina färdigheter, pedagogiska metoder och undervisning.

– När de på detta sätt hjälper oss att integrera utbildning och arbetsliv skapar Laga Rostfritt värdefulla möjligheter för våra elever att utveckla och anpassa sina färdigheter till branschens aktuella behov, säger Cecilia Ericsson, verksamhetschef för frivilliga skolformer.

Läs mer om samarbetet här

Kontakta Laholms kommun

Stängt just nu. Stängt.

Hjälpte informationen på den här sidan dig?

Publicerad: | Senast uppdaterad: