Sök Kontakt



Rådhusets riddarspel rustas för återstart i augusti

Det mekaniska konstverket "Riddarspelet" förbereds för återstart i augusti efter att ha varit avstängt sedan Rådhusets renovering i vintras.

En vit yttervägg med ett konstverk i metall, format som en teaterridå, utanpå.

Bakom ridån gömmer sig två mekaniska riddare. Väl i drift spelar Riddarspelet fyra gånger om dagen under sommarhalvåret.

Riddarspelet, skapat av konstnären Stig Blomberg, har sedan 1942 förgyllt det gamla rådhusets södra gavel vid Stortorget i Laholm. Det mekaniska verket, som vid angivna tider öppnar sin ridå och visar det fredliga tornerspelet mellan Magnus Ladulås och hans danska motsvarighet Erik Klipping år 1278, har blivit ett uppskattat inslag bland både invånare och besökare.

När Rådhuset renoverades invändigt under hösten 2024 och vintern 2025, installerades bland annat ett nytt elsystem. I samband med detta stängdes Riddarspelet av och har sedan dess varit ur drift.

Återstart i augusti – renovering 2026

Under våren har konservatorer och en expert inom urmekanik undersökt Riddarspelets skick inför en kommande återstart. Verket kommer att förbli avstängt fram till augusti, då det planeras att provköras för att säkerställa att allt fungerar som det ska. Målsättningen är att Riddarspelet återstartar i augusti, när ordinarie personal är på plats igen, och därefter genomgår en helrenovering under 2026.

Kontakta Laholms kommun

Stängt just nu. Öppnar imorgon 08.00

Hjälpte informationen på den här sidan dig?

Publicerad: | Senast uppdaterad: