Sök Kontakt


Hemsjukvården använder medicinsk laser för att behandla svårläkta sår

Två medarbetare inom hemsjukvården

Från vänster i bild Olga Datsishin, sjuksköterska, Fiona Boman, HSL-undersköterska.

Det var på initiativ av sjuksköterskan Olga Datsishin, inspirerad av en forskningsstudie, som det ettåriga projektet inom hemsjukvården i kommunen startades. Tillsammans med sina kollegor såg de en stor potential i att behandla patienternas svårläkta sår med medicinsk laser. Svag laser har nämligen visat sig lindra smärta, påskynda läkningsprocessen och förkorta sårets livslängd. Under projektets gång har teamet sett positiva resultat, såsom snabbare sårläkning, minskad smärta hos patienter och lägre kostnader för dyra förbrukningsmaterial.

Allt började med en sårkonferens där Olga Datsishin, sjuksköterska inom hemsjukvården i kommunen, fick kännedom om fysioterapeuten Marianne Degermans forskningsstudie om medicinsk laser.

Inspirerad av de positiva effekterna insåg Olga att detta var något som både patienter och personal inom hemsjukvården skulle kunna dra nytta av. Tillsammans med kollegor och chefer utvärderade de möjligheterna och riskerna med att starta ett projekt, vilket resulterade i att hemsjukvården nu driver ett ettårigt projekt där de hyr en medicinsk lasermaskin.

Innovativa behandlingar och initiativ förändrar vården

Att chefer är lyhörda och tar vara på medarbetarnas initiativ är avgörande för att främja kompetensutveckling och innovation, som i sin tur förbättrar vården. Genom att skapa en kultur där nya idéer välkomnas, byggs en arbetsmiljö som värdesätter lösningar anpassade efter personalens och, framför allt, patienternas behov.

– Det är roligt att cheferna har varit med på det. Laser för sårbehandling är ingen standardbehandling och finns inte med i terapirekommendationerna. Det är så att säga utanför boxen, men bara för att det inte finns med i rekommendationerna betyder det inte att det inte hjälper. Så det var kul att cheferna trodde på oss, säger Olga.

Medicinsk laser hjälper cellerna och vävnaden att läka

Till skillnad från kirurgisk laser, som skär och bränner, använder medicinsk laser ett kallt ljus (kall laser) som stimulerar kroppens cellfunktioner.

– Medicinsk laser består av två olika sorters ljus: ett osynligt och ett synligt som båda stimulerar kroppen att läka sig själv. Lite som solljus, lite som fotosyntes, säger Olga.

Vidare förklarar Fiona Boman, HSL-undersköterska, hur den medicinska laserns två ljus har olika behandlingsegenskaper:

– Det osynliga ljuset går ganska djupt in i kroppen och heter nära infraröd. Det ljuset går exempelvis till ben och muskler. Det som vi stimulerar med det infraröda ljuset är lymfcellerna. Det andra ljuset, det synliga röda, går inte så djupt men är perfekt till sår och hudyta, säger Fiona.

 

Medicinsk laser

Här demonstrerar Olga hur det synliga röda ljuset används för att behandla sår på hudytan.

Lasern har visat goda läkningsresultat på kort tid

Projektet har snabbt visat på goda resultat: förbättrad sårläkning och smärtlindring hos patienterna. Redan efter 1–2 veckor kan man se förbättringar, och vissa patienter har under projektets gång fått sina sår helt läkta.

– Man kan se en förbättring inom de första veckorna, ofta en ganska snabb förbättring. Hela processen kan ta tid men att kicka i gång kroppen med hjälp av laser, det går fort, säger Fiona.

Traditionell såromläggning fokuserar enbart på sårområdet medan medicinsk laser är en helkroppsbehandling. Även om varje laserbehandling i sig är tidskrävande, förkortar lasern sårets livslängd och minskar kostnaderna för förbrukningsmaterial. Traditionella såromläggningar kräver nämligen ofta dyrare och mer avancerade förband, inklusive smärtlindrande läkemedel. Eftersom lasern har smärtlindrande egenskaper kan det leda till att patienter kan trappa ner eller till och med sluta med smärtlindrande mediciner.

Projektet utvärderas våren 2025

Projektet kommer att utvärderas under våren 2025, där fördelar och nackdelar vägs mot varandra för att se om personalen i hemsjukvården ska eller inte ska fortsätta med medicinsk laser.

– När projektet är slutfört ska vi utvärdera det och sedan får vi se var det leder. Det är kul att få testa nya behandlingsmetoder och jag hoppas att vi får fortsätta, säger Olga.

För närvarande finns endast en medicinsk lasermaskin i hela kommunen. Deltagarna i projektet hoppas även att influera fler vårdinrättningar (mottagningar, vårdcentraler) att använda laser som behandling, vilket skulle gynna både vårdpersonal och patienter:

– Det vore bra om fler mottagningar och vårdcentraler också arbetade med laser. Just nu är det bara patienter inom hemsjukvården som har tillgång till behandlingen. Vi får försöka fortsätta att prata om laser och lyfta behandlingsmetoden så att fler får upp ögonen för den, säger Fiona.

Kontakta Laholms kommun

Öppet idag: 08.00-17.00

Hjälpte informationen på den här sidan dig?

Publicerad: | Senast uppdaterad:

Innehåll på sidan